K zamyšlení - chcete pejska?

Hledáte štěně a přemýšlíte, jestli dát více peněz za pejska s průkazem původu, nebo si pořídit levnější štěně bez něj? Prosím, přečtěte si nejprve následující řádky, třeba Vám v rozhodování pomohou...

Proč NEKUPOVAT psy bez PP?

Koupí PODPOŘÍTE MNOŽITELE v dalším množení.

U domácích odchovů platí to stejné jako u velkochovů psů v množírnách – koupí štěněte podpoříte množitele v dalším množení psů jen pro peníze, nebo ze sobeckých důvodů majitelů, kteří si přejí, aby jim po domě pár týdnů běhala roztomilá štěňata. Díky nim však narůstá počet psů v útulcích a dalších depozitech, o které nikdo nemá zájem. Počty nechtěných psů mnohonásobně přesahují počty lidí ochotných je adoptovat.

Čistokrevný pes bez PP NEEXISTUJE.

PP alias průkaz původu je to samé, co náš lidský rodný list. Můžete si v něm dohledat několik generací psa zpátky a prokázat tak, že se jedná o psa čistokrevného, tj. jeho předci jsou toho samého plemene. Tomu, aby plemena byla taková, jaká jsou, věnovalo mnoho chovatelů mnoho let práce, díky které dnes máme plemena určená k lovu, k pasení či jako společníky. U vrhu, který je bez PP, víte jen to, že někdo chtěl mermomocí štěňata, ale nebyl ochoten věnovat svůj čas, peníze a trochu snahy, aby své psy uchovnil a vrh zaregistroval. Opravdu máte zájem o psa od člověka, který byl tak líný, nevzdělaný nebo vychytralý, aby namnožil psy bez průkazu původu? Od člověka, který si nelámal hlavu s genetikou a zdravím, a namnožil štěňata jen pro svoje potěšení či pro peníze?

PP neboli průkaz původu je doklad, který potvrzuje plemeno a rodokmen zvířete. Je vystaven na platném formuláři uznaném patřičnou chovatelskou asociací. Průkaz původu obsahuje jméno psa, název chovatelské stanice a výpis předků psa. Dále obsahuje jméno chovatele psa, barvu a druh srsti a také číslo čipu či tetování. Vždy je opatřen oficiálním logem a razítkem plemenné knihy.

POZOR – v poslední době se objevili podvodníci, kteří nabízí vytvoření průkazu původu na zakázku – tento průkaz původu není oficiálním dokumentem! Jméno chovatelské stanice si můžete ověřit na stránkách ČMKU nebo na stránkách FCI (zde je možno ověřit registrovanou CHS ). Pakliže zde název chovatelské stanice nenajdete, pravděpodobně se nejedná o registrovanou stanici a psi v ní chovaní nemají v Čechách uznávaný průkaz původu nebo vůbec žádný nedostanou. Vždy si chovatelskou stanici a chovatele řádně prověřte. Dejte si pozor na producenty psů, kteří se na oko tváří jako oficiální chovatelská stanice (například mají uveden název CHS, který ale není nikde registrován, či vrhy řadí podle abecedy a štěňatům dávají jména složená z několika slov, jak je běžné v registrovaném chovu), ve skutečnosti však pod FCI ani pod jinou organizací nechovají.

Průkaz původu vydaný pod UCI není v rámci FCI platný a akceptovatelný. Průkaz od UCI nemůžete uplatnit na výstavách nebo v chovu pod ČMKU.

PP není Pet Pas, alias modrý či žlutý očkovací průkaz! V případě pochybností se obraťte na poradce chovu.

Nekoukejte jen na CENU.

Pořizovací cena psa je jen zlomek toho, co za psa zaplatíte v průběhu jeho života. Laciné štěňátko bez průkazu původu vás může přijít mnohonásobně dráž, a když vám astronomické výdaje za veterináře otevřou oči, bude již pozdě. Nemluvě o utrpení, kterému budete vy i váš pes vystaveni.

Zatímco dobrý chovatel psů s PP investuje peníze do nadstandardní péče o svoje psy, do zdravotních vyšetření, do vhodné stravy, do vzdělávání, do psích sportů či výstav, nebo utrácí peníze za zahraniční krytí k oživení krve, množitel psů bez PP žádné podobné výdaje nemá. Přesto si často účtuje za štěně až poloviční nebo i vyšší cenu, než stojí pes s průkazem původu. Někdy je dokonce pořizovací cena psa bez PP vyšší než průměrná cena u stejného plemene s PP. Odpovězte si sami – kdo potom chová pro zisk, a kdo pro plemeno? Někdy je také možné zakoupit psa s průkazem původu levněji, protože z nějakého důvodu není vhodný do chovu. Jedná se například o nesprávné zabarvení, zálomek ocásku či chybějící zub. V tomto případě se pes označí jako nestandard a prodává se jen na mazlíčka či sporty za sníženou cenu.

Množitelé vám často lžou.

Štěně je poslední z vrhu, proto nedostalo PP? Je nejmenší z vrhu? Má víc bílé barvy, než by mělo mít? Papíry si můžete nechat dodělat později? Celý vrh má papíry, ale vy si svoje štěně můžete koupit bez nich a bude tak levnější? Toto jsou nejčastější mýty a lži, kterými se vás množitelé snaží napálit. Ve vrhu, který je řádně registrován, dostane průkaz původu každé štěně. I kdyby se narodilo patnácté, fialové a mělo dvě hlavy. U viditelně nestandardních štěňat chovatel pouze uvede, že nejsou vhodná do chovu. Průkaz původu však získají všichni – rodokmen mají přece všechna štěňata stejný.

Nová plemena, mini psi a netradiční barvy.

Standard je oficiální popis každého plemene. U nás jsou plemena sdružována pod Mezinárodní kynologickou federací FCI, která vznikla v roce 1911 a sdružuje 80 členských zemí (případně ISDS v případě pracovních ovčáckých psů).  V současné době se objevují trendy křížit jednotlivá plemena mezi sebou, avšak bez potřebných znalostí, a vznikají tak tzv. hybridi (také designer dogs). V chovu však nestačí bez rozmyšlení křížit dvě odlišné rasy, proto jsou tito psi z hlediska oficiálního chovu považováni za křížence. Podobně problematické je vytváření nových velikostních rázů psů, nejčastěji rázu MINI. Až na výjimky (mini bulteriér apod.) ve většině plemen MINI verze není podle standardu možná. Neexistují mini yorkšíři, ani mini čivavy. V chovu tito mini psi nejsou žádoucí, protože představují zbytečná zdravotní rizika (komplikované porody, nedovyvinutá tělíčka, fontanela a další komplikace). Podobně je to také s novými barvami, například s barvou merle, která se v neregistrovaných chovech objevuje i u plemen, kde rozhodně není původní, a napovídá to tomu, že pes je kříženec. Gen merle navíc při nesprávném použití v chovu může způsobit značné zdravotní problémy (slepota, hluchota, úmrtí psa).

Nemusíte chodit na výstavy.

Pořízení psa s PP vás nezavazuje k navštěvování výstav, svodů, bonitací ani dalších podobných akcí, pokud chcete mít psa pouze na mazlíčka, nikoliv na chov. Průkaz původu vám nepropadne, pokud se těchto akcí nebudete účastnit, pes ho má na celý život.

Aby dnešní plemena vypadala a chovala se tak, jak je známe, bylo vyvinuto veliké úsilí mnoha chovatelů, odborníků a veterinářů. Narozením štěňat bez průkazu původu v nekontrolovaném odchovu zmaříte práci mnohdy delší než sto let pečlivého vybírání vhodných jedinců, vyřazování těch nevhodných a do chovu nepřínosných jedinců. Chcete-li typického jedince daného plemene, jak po stránce vzhledu, tak po stránce povahy, vždy vybírejte štěně s PP. Pokud vám na plemeni nezáleží, útulky a depozita jsou plná nechtěných psů, včetně štěňat, kterým můžete změnit adopcí jejich život.

Zdroj: http://nemnozdoma.cz/


NA PODOBNÉ TÉMA,

jako je výše uvedený článek, lze najít mnoho a mnoho textu, často zbytečně emotivního a někdy až nenávistného. Dala jsem si trošku práce, abych našla pár článků (odkazy viz níže), které považuji za dobře a výstižně napsané, a které mohou pomoci tomu, kdo hledá svého příštího životního parťáka, a zatím neměl možnost ani důvod přemýšlet nad otázkou, zda si pořídit pejska s průkazem původu nebo bez něj. Je nutné si uvědomit, že účelem následujících textů není hanět ony nevinné tvory, které samozřejmě milujeme bez ohledu na to, jestli nějaký průkaz původu mají či nemají. Účelem je vnést alespoň nějaké povědomí o tom, k čemu vlastně ten neustále zmiňovaný průkaz původu je, a především o tom, jak bychom se všichni měli chovat zodpovědněji – ať už my chovatelé při chovu, tak i všichni ostatní při rozhodování o výběru psího kamaráda. Za celý jeho život mu jistě budete věnovat obrovské množství času. Těch pár minut, vynaložených na přečtení užitečných informací, se Vám rozhodně vyplatí.

ONI si totiž zaslouží, abychom o nich rozhodovali nejen srdcem, ale především rozumem!


Odkazy na články:

Úvodem: Není PP jako PP!
Průkazy původu psů u nás vydávají i jiné kynologické organizace než ty, které patří pod FCI, která je z nich asi nejznámější a pod kterou je uznána i naše chovatelská stanice. Přečtěte si, jaké jsou mezi nimi rozdíly (www.cmku.cz).

O papírácích a bezpapírácích bez emocí:
https://www.ecanis.cz

Deset otázek pro budoucího majitele psa:
www.cmku.cz

Od koho si koupíme příštího člena rodiny:
www.cmku.cz

Jak a kde vybrat štěně
https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/jak-a-kde-vybrat-stene-310310

Jak vybrat dobrého chovatele?
http://nemnozdoma.cz/jak-vybrat-dobreho-chovatele/

Proč pejska s PP?
www.moraviasnowflake.wbs.cz/Proc-pejska-s-PP.html

Pes s PP versus bez PP - v čem je rozdíl?
https://www.spokojenypes.cz/pes-s-pp-versus-bez-pp-v-cem-je-rozdil/

Co je to vlastně množírna psů?
muj-pes.cz/zivot-se-psem/co-je-to-vlastne-mnozirna-psu--1216.html

Proč čistokrevné štěně s průkazem původu není levné:
www.papillon.estranky.cz

Proč s PP?
pleskaspol.blogspot.cz

Proč štěně s průkazem původu:
zpodemlyna.webnode.cz

Proč štěně s průkazem původu:
yukonterritory.cz

Poctivý chov:
pesweb.cz/cz/1193.poctivy-chov

Jak vybrat psa? Pozor na množírny:
www.i60.cz/clanek/detail/18401/jak-vybrat-psa-pozor-na-mnozirny

Než si pořídíte retrievera:
www.ifauna.cz/psi/clanky/r/detail/4013/retriever-2-cast/

7 rad, jak poznáte inzerát překupníků psů
www.annonce.cz/blog/x7-rad-jak-poznate-inzerat-prekupniku-psu.html

Množírny jazykem právníka:
www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/mnozirny-psu-de-lege-lata

Příspěvek na Facebooku, který také stojí za přečtení:
https://www.facebook.com/destinypetcz nebo jeho přepis zde

Štěňátka bez PP:
www.sherak.cz

Tasy, Bella, Honey