Proč štěně s PP?

Na co mi je Průkaz původu? Já nechci chodit na výstavy.

Na úvod něco trochu jiného:
Chcete si koupit nový televizor, rozmýšlíte se, kde ho koupit a jaký. Většina z vás se asi rozhodne jít do specializovaného obchodu s elektronikou, kde vám poradí, prodají značkový televizor se zárukou a kde během záruky budete mít bezplatný servis. Samozřejmě to nebude zadarmo a musíte počítat s určitou investicí, ale z televize budete mít určitě radost dlouho a budete mít přesně to, co jste chtěli. Někdo by se mohl rozhodnout koupit televizi od překupníka nebo někde na burze, sice mnohem levněji, ale s pořádným rizikem. Myslím, že pro většinu lidí je samozřejmé si takovéhle věci kupovat u "specialisty" a s "papírem". U psů je to hodně, hodně podobné, tak proč "papíry" - tedy Průkaz původu psa - nejsou pro hodně lidí základní podmínkou koupě čistokrevného pejska?

Co je to vlastně ten " Průkaz původu"?

Je to něco jako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psů. Je v ní uvedené jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, číslo tetování atd. Důležitou součástí je obvykle 4-generační rodokmen, ze kterého zjistíte, jaké předky má vaše štěně. Také se do něho mohou zapisovat výsledky ze zkoušek a z výstav.

Co zaručuje u psa "Průkaz původu"?

PP je u psa zárukou určitých vlastností - zdravotních, exteriérových a povahových. V chovu psů s PP se toto všechno sleduje.

Jak vznikají psi bez PP, tzv. "čistokrevný pes bez PP"?

1. V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých důvodů fenu neuchovní. Buď z důvodů časových, finančních nebo jiných příčin, nebo jen nevyřídí PP pro štěňata. V současnosti většina klubů povoluje ponechání libovolného počtu štěňat ve vrhu a všechna štěňátka tak PP dostanou, takže tvrzení, že "nemá PP, protože byl poslední z vrhu", nemá opodstatnění. Je otázkou, co toho člověka k takovému "chovu" vlastně vede.

2. Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, ale majitel ji přesto nakryje. Štěňátka z takového spojení už průkaz původu dostat nemohou. Samozřejmě štěňátka z takového krytí ani nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém ( například dysplazii, problémy s jinými klouby, problém s páteří, hluchotou, oční problém atd.), který se v chovu s PP sleduje. Takto postižení jedinci se z chovu s PP vyřazují.

3. Někdy jde o fenu křížence, která je nakrytá plemenem, kterému je velmi podobná. V takovém případě štěňátka také rodokmen dostat nemohou. Krásná štěňátka bez PP se nám během svého růstu mohou před očima změnit z plemene, které má být krátkosrsté na psa dlouhosrstého, případně plemeno krátkonohé na dlouhonohé, úplně jiné barvy atd.

Připomeňme si ještě "takychovatele", kteří chovají psy jen kvůli zisku. Ti je často drží ve velmi špatných podmínkách. Když si kupujete štěně, trvejte na tom, že chcete vidět matku a místo, kde jsou psi chovaní. Jestli vám chovatel štěně přinese jen ukázat, je to podezřelé. Také trvejte na tom, aby vám chovatel dal Kupní smlouvu.

Nechcete chodit na výstavy ani odchovávat štěňata? Tak proč PP?

PP vás nezavazuje k chození na výstavy. Je to doklad, který můžete založit a nikdy víc nevyndat, ale je to záruka vlastností štěněte. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene.

Proč je pes bez PP levnější?

Psi s PP jsou dražší, jelikož procedury s uchovněním psa nebo feny, krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení průkazu původu atd. představují pro chovatele určité náklady. Zároveň si psa kupujete s tzv. ochrannou známkou, která vám zaručuje už vzpomínaný exteriér a povahu. Seriózní chovatel vám dokonce může vrátit peníze, případně poskytne štěně z dalšíh vrhu, když se zjistí, že například štěněti nevyrostl jeden zoubek atd. Exteriérové a povahové vady se ani zde nedají úplně vyloučit, ale jsou ojedinělé. Jestli náhodou natrefíte na chovatele neseriózního, můžete si na něho stěžovat v chovatelském klubu, u psa bez PP tutu možnost nemáte. Připomeňme ale také, že pes potřebuje péči po celý svůj život - 10 - 18 let. Cena štěněte, jakkoliv vysoká, bude při těchto nákladech jen zanedbatelnou položkou.

Co je to chovatel a co je chovný pes?

Chovatel psů s PP je členem chovatelského klubu daného plemene, který na činnost chovatele dohlíží. Chovní jedinci musejí splnit, podle příslušnosti k plemeni, určitá kritéria. Některým plemenům stačí posouzení exteriéru, při čemž se zároveň posoudí i povaha, jiná plemena musí splnit i předepsanou zkoušku, loveckou, pracovní nebo jinou, která je též testem povahy psa, nebo se posoudí povaha psa "speciální" zkouškou na bonitaci. Bonitace je zařazování psů do chovu, kde se posuzuje exteriér a povaha psa.

Nezapomeňme na fakt, že plemeno se s léty mění a formuje. Ne ale samo od sebe, ale mění ho člověk se svými nároky a požadavky. V součastnosti se diskutuje o "nebezpečných psech". Pes jakéhokoliv plemene, který se bezdůvodně projevuje agresívně vůči lidem nebo jiným psům, nebo je naopak velmi bázlivý, není do chovu vůbec zařazený.

Kdo kontroluje chovatele psů s PP?

Na činnost chovatele psů s PP dohlíží chovatelský klub. Chovatel je v něm registrovaný a musí se řídit chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiku. V chovatelském klubu máte možnost si na chovatele stěžovat, jestliže se zachová neeticky nebo když poruší chovatelský řád. Klub ho může potrestat, může mu odebrat licenci a štěňata s PP už nebude moci odchovávat.

Kdo kontroluje chovatele psů BEZ PP?

Nikdo. Tito lidé se nazývají množiteli, protože nemají chovatelský záměr, ale psy jen rozmnožují. Jestliže produkují štěňata nemocná, vadná s dědičnými vadami, dokonce velmi těžkými - nikdo jim v tom nedokáže zabránit. A když si takového pejska koupíte, nemáte možnosti si nikde stěžovat a peníze vám nevrátí nikdo. Psi bez PP mohou být z velmi úzké příbuzenské plemenitby, protože jejich předci nejsou známí. Je velmi pravděpodobné, že se v takovýchto vrzích objeví vady (předci nebyli přece nijak sledováni). Množitelé nedělají nic, co by bylo v rozoru se zákonem, i když by cíleně produkovali psy s dědičnými vadami. Hodnota psa bez PP = hodnotě křížence, tedy jestliže si koupíte psa bez PP, koupili jste si poměrně drahého křížence.

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, jestli váš pes bude odpovídat nějakému standardu? Vezměte si psa z útulku.

Jestli jste se v předešlých řádcích nenašli a skutečně vám nezáleží na vyjmenovaných výhodách, které vám poskytuje PP nebo kynologické svazy, máme pro vás typ na pejska. Poskytněte domov pejskovi z útulku - ty jsou plné opuštěných pejsků čekajících na nového majitele. Můžete si vybrat štěňátko i dospělého pejska. Určitě v tom množství pejsků najdete toho svého: s velkýma očima, krásným kožíškem nebo špičatým čumáčkem. Svůj život naplníte a "jeho" život zachráníte. Psi z útulku bývají velmi milí a vděční za to, že se jich někdo ujal a má je rád.

Prosíme, kupujte jen psy s PP, nebo pomozte nějakému nešťastníkovi z útulku!

Autoři: Bibiána Košáriová a Adriana Ladická